7.6.2013

Lauman ruokailu II

Viime vuonna julkaistun lauman ruokintapostauksen löydät täältä.
On kulunut aikalailla vuosi siitä, kun kirjoitin viimeksi lauman ruokintaan liittyen. Olen hiljalleen tutustunut barffaukseen lähinnä netistä lueskelemalla ja muutamaa barffausta toteuttavaa ihmistä jututellen. Samalla olen kuin puoliajatuksissani tuuminut laumani ruokintaa uudessa valossa.

"Barfissa jäljitellään tilannetta, jossa luonnossa nähdään nälkää." (Tiikerililjan 2013).


Barffauksesta ollaan montaa mieltä, niin kuin monesta asiasta koiramaailmassa voidaan olla. Barffata voi monella eri tavalla, ja mikä toisen mielestä on laadukas ja oikein toteutettu barf-ruokinta koiralle, on toisen mielestä kehno ja vääränlainen.
Barffauksen luonnollisuus koiran kantila ajateltuna kiehtoo, ja lihan syöttäminen houkuttelee enemmän kuin kuivaruuan nakkeleminen kuppiin. Toisinaan istun kuivaruokaa nassuttavan laumalaiseni vieressä ja herään tuumailemasta, kuinka epäluonnolliselta tilanne oikeastaan näyttääkään.

"Barffista on mahdollista tehdä terveellinen ja toimiva ruokintaratkaisu koiralle – mutta silloin on luovuttava harhaluulosta, että koiran ravitsemus perustuu lihaisille luille. Ei se perustu. Se perustuu lihalle ja elimille." (Katiska 2013.)

Me emme kuitenkaan siirry barffaamaan 100%:sti. Miksi?

Siksi, että a) meillä ei ole ikävä kyllä riittävästi pakastetilaa, mikä vaikeuttaisi elämää siksi, että joutuisin jatkuvasti ravaamaan kaupassa, että saisin varmistettua laumalla olevan aina ruokaa tarjolla.
Ja b) mahdollisesti hieman edullisemman barffiruuan hankkiminen olisi mahdollista Vauhtiraksun ja Kennelrehun kautta, mutta c) koska se pakastetila on edelleenkin rajallinen, eivätkä kennelruoka-autot kulje tarpeeksi usein ja joskus en saata päästä käymään autolla ollenkaan, jäisi lauma ruuatta. Ja sanotaan vielä että d) en usko vielä tietäväni barffauksesta tarpeeksi toteuttaakseni turvallista ruokintaa laumalleni täysin ilman kuivaruokaa.

Kukapa ei haluaisi syöttää mieluummin parempaa evästä koiralleen. Kuitenkin, toisinaan elämäntilanne on sellainen, ettei juuri sellaisen ruokinnan toteuttaminen ole mahdollista, kuin mitä haluaisi.
Kuivanappulat, mitä me syömme eli HHC ja J&V sisältävät turvallisesti lauman tarvitsemia kivennäisaineita ja vitamiineja, mutta niissä on silti runsaanlaisesti hiilihydraattia, mitä saisi olla valkuaista (proteiinia) huomattavasti vähemmän. Rasvaa ja valkuaista (proteiinia) koira kykenee käyttämään hiilareita tehokkaammin energiakseen, joten aktiivisesti liikkuvat nuorukaiset tarvitsevat paljon protskua ja rasvaa, mitä taas barffiruoka voisi sisältää enemmän kuin kuivaruoka, ja vieläpä ilman mitään turhaa ylimäärämoskaa, kuten nyt niitä hiilareita ja kaiken maailman säilöntäaineita.

Lihan koira käyttää lisäksi tehokkaammin hyväksi kuin kuivaruuan, ja tuon väitteen jokainen voi havaita siinä, kuinka koiran jätösten tekeminen harvenee. Omanikaan eivät enää tee kolmea täysistuntoa päivässä, kun syövät enemmän lihaa. Syynä voi myös olla ruokamerkin vaihtuminen toiseen, J&V meni lävitse melko sutjakkaasti...
"24-30 prosenttia proteiinia sisältävä kuivaruoka + rasvainen rehujauheliha on ravitseva ja edullinen yhdistelmä, mikäli koiralle ei kykene toteuttamaan barf-ruokintaa.!" (Venlankulman rottweilers N.d).







Hintalaskemia laumani ruokinnasta
Huomaa, että mukanani elelevät normaalisti vain Cicaro ja Caramel, satunnaisesti Aurora.
Laskelmat tehty siis kahden koiran mukaisesti.


Kuivaruokinta
  • Ruokasäkki 15kg, kestää 2kk, hinta 30e. Kuivaruokinta 0,5e/päivä/ kaksi koiraa
Sekaruokinta liha/kuivaruoka
  • Liha 1kg, kestää 4 päivää, hinta 3e.
    Liha= 0,75snt/päivä kahdelta koiralta. Kuivaruokinnan hinta puolittuu, joten kuivaruoka tekee 0,25snt/päivä kahdelta koiralta.
    Sekaruokinta 1e/päivä/ kaksi koiraa
Barffin hintaa on haastavaa laskea, koska en voi alkaa metsästämään kaikkien lisukkeiden hintoja. Kuitenkin nettiä hetken selaamalla saa selville, että barffaus maksaa noin 10 - 40e kuussa yhdeltä koiralta, joten kahdelta keskikokoiselta koiralta n. 50e kuussa eli barffaus 1,70e/päivä/ kaksi koiraa.

Barffi voisi sisältää vaihtelevasti mm. näitä raaka-aineita:
  • Liha
  • Luut tai luujauhe
  • Rustot, jänteet
  • Kananmuna
  • Jauhettu maksa (kerran viikossa)
  • Lohiöljy
  • Kasviöljy
  • Pellavansiemenöljy
  • Maitorahka
  • Turkkilainen jogurtti
  • Tonnikala
  • Raejuusto
  • Monivitamiinivalmiste
  • Fosfori
  • Kalkki
  • Valkosipuli
  • Merilevä
  • Salaatti
  • Tuorekurkku
  • Viinimarjat
  • Omena
Luonnosta koiralle voi kerätä talteen mm. näitä raaka-aineita:
  • Nokkonen
  • Maitohorsma
  • Siankärsämö
  • Piharatamo
  • Puolukka
  • Mustikka
  • Lillukka
  • Ruusunmarja

Mitä siis tuloksena tästä pohdiskelusta? No, me siirrymme kuivaruokapainotteisesta ruokinnasta 50/50 ruokintaan, eli sekaruokintaan. Painotamme hieman enemmän lihan ja muiden lisukkeiden syömiseen, ja nappulan osuus tulee aavistuksen laskemaan. Vähennämme samalla koirankakkapussien huikeaa kulutusta vuodessa ainakin 50 sentillä, kun lauma ei tuotakaan niin paljoa jätettä siirtyessämme 50/50 ruokintaan. Ja mikä parahinta ja mukavinta, liha maistuu laumalle selkeästi paremmin kuin kuivaruoka, sillä kuppiin harvemmin jää safkaa kun seassa on myös lihaa, mitä toisinaan tapahtuu kuivaruokaa syödessä. Ja minä saan katsella tyytyväisenä lauman ruokailua, kun nassukat syövät sitä mistä pitävät.


Lähteet

Venlankulman rottweilers. N.d. Koiran menu. Luettu 1.5.2013. http://koti.phnet.fi/helenm/ruokaohje.htm

Katiska. 2013. Barf esimerkkinä. Luettu 1.5.2013.
http://www.katiska.info/ravitsemus/barf-esimerkkina/

Tiikerililjan. 2013. Barf kaatuu luonnonmukaisuuteen. Luettu 1.5.2013. http://tiikerililjan.blogspot.fi/2013/04/barf-kaatuu-luonnonmukaisuuteen.html

3 kommenttia:

  1. Meillä myymälässä jauheliha maksaa sen 1.70e/1kg pulikka (10kg 16.50e) eli säästät jo melkein puolet jos tehtaanmyymälöiltä käyt ostamassa :)

    VastaaPoista
  2. Hanna/ Kiitos vinkistä! Tehtaanmyymälöihin on jostain syystä muka niin vaikeaa eksyä kun ajelisi toisinaan oikeilla suunnilla. Ens kerralla kun käydään Kpossa, ostellaan kyllä pakkaseen lihoja :)

    VastaaPoista
  3. Meillä menee nappulaa ihan törkeesti enemmän :D JV energia menee ja 2€/pv/Tuikku :DD Maisa menee siinä sivussa ja pientä annosta.

    VastaaPoista

Viestisi kulkeutuu laumanjohdon arvioitavaksi ennen julkaisua.